Facebookin statuspäivitykset ovat kiva tapa viestittää kavereille missä menee ja mitä tekee. Joskus voi kuitenkin eteen tulla tilanteita, joissa omia päivityksiään ei haluaisi levittää ihan kaikille. Esimerkiksi niitten kolmen aikaan yöllä lähetettyjen "Oiva on: ihan shikaplexiit!" -päivitysten soisi jäävän suhteellisen läheisille ihmisille.

Onneksi satuspäivitysten vastaanottajajoukkoa voi rajata kätevästi. Näytän varmuuden vuoksi kuvin miten tämä tapahtuu.

Kaverilistan luominen

Aluksi luodaan lista kavereista, joiden ei haluta näkevän päivityksiä. Valitse ylhäältä Friends (Kaverit):

Valitse oikeasta reunasta "Limited Profile" (Rajattu profiili). Voit myös tehdä uuden listan ja nimetä sen miten haluat.

Kavereiden lisääminen listaan on helpointa "Select Multiple Friends"-toiminnon avulla.

Muista tallentaa lista klikkaamalla "Save List"-nappia.

Yksityisyysasetukset

Valitse seuraavaksi ylhäältä privacy (yksityisyys):

Statuspäivitysten ja muiden henkilökohtaisten tietojen yksityisyysasetukset löytyvät "Profile"-linkin takaa:

Tämä sivu sisältää asetukset eri tietojen näkymiselle. Valitse kohdasta "Status Updates" -> Customize...

"Limited Profile"-ryhmä lisätään kohtaan "Except these people", jolloin statuspäivitykset eivät enää näy "Limited Profile"-ryhmään kuuluville. Ryhmän pääsee valitsemaan kun klikkaa kentän oikeassa laidassa näkyvää ikonia.

Lopputuloksen pitäisi näyttää tältä:

Paina "Okay"-nappia ja statuspäivitysten yksityisyysasetusten pitäisi nyt näyttää tältä:

Muista tallentaa muutokset alhaalta löytyvällä "Save Changes"-napilla. Siinäpä on kaikki mitä vaaditaan. Muiden tietojen yksityisyyttä voi rajata samalla tavalla. Voit myös tehdä useita erilaisia listoja kavereistasi ja rajata tietoja eri ryhmille. Tämän ohjeen puutteita tai korjausehdotuksia voi lisätä kommentteihin.

Kategoria: web-palvelut