Oindex mittaa Suomen verkkosivujen kävijämääriä Google Analyticsin tilastojen pohjalta. Oindexiin voi kuka tahansa lisätä oman sivustonsa mukaan. Liittyminen vaatii viikottaisten tilastojen lähettämistä Oindexille. Tämä onnistuu onneksi automaattisesti Google Analyticsin asetuksista kliksuttelemalla.

Viikolla 21 "Oivallisia juttuja" oli sijalla 168 uniikkien kävijöiden määrässä mitattuna. Kovin montaa verkkosivua ei siis vielä ole mukana ;) Teknologiaan ja tietotekniikkaan keskittyneitä blogeja on listauksessa mukana kahdeksan.

Kävijämäärälistauksista on myös hauska katsoa missä suomalaiset viettävät aikaa verkossa. Mukana on yllättävän monta perinteistä foorumia. Luulisi että suuremmilla keskustelupalstoilla kohina peittäisi alleen käyttäjiä kiinnostavat jutut. Ilmeisesti niiden ympärille syntyneet yhteisöt ovat kuitenkin hyvin tiiviitä.

Kategoria: web-palvelut