Valveen logoAloitin tänään työt Valveella. Tehtävänimikkeeni on junior developer, eli koodaan PHP+MySQL+HTML+CSS+JS+Flash -kombolla erilaisia juttuja :)

Diplomityö odottaa vielä, ja voi olla että se viivästyy hiukan. Tai sitten ei. Töissä on kuitenkin taas kiva olla, ja ilme on lähinnä :D Paikan ilmapiiriä mainostettiin jo työhaastattelussa, eikä suotta.

Kävin kevään aikana viidessä työhaastattelussa. Prosessi selkiytti ajatuksiani siitä mitä haluan loppupeleissä tehdä työkseni. (Vinkki: tätä kannattaa miettiä myös etukäteen.)

Rekrytointiprosessin sujuvuus kertoi myös yrityksistä paljon. Osa vastasi hakemuksiin ja sähköposteihin viipymättä, osa viipeellä tai ei ollenkaan. Sujuvuuden takaaminen saattaa yrityksissä olla vain yhden henkilön harteilla. Tuloksesta syntyy kuitenkin mielikuva koko yrityksestä. Eli: ei kannata kiusata työnhakijoita :)

Kategoriat: elämä työ