Cuil on hakukone, joka yrittää ilmeisesti haastaa Googlea. Ainakin sivuja on indeksoitu enemmän.

Palvelun julkaisu olisi voinut onnistua paremminkin. Miten uuden hakukoneen toimivuutta testataan? Haetaan tietenkin tuloksia omalla nimellä.

Tässä testissä Cuil tuottaa pettymyksiä. Haulla "Oiva Eskola" ei löydy mitään tähän blogiin viittaavaa, eikä kaverien nimillä löydy yhtään parempia tuloksia. Ars Technica coolasi Ars Technicaa eikä saanut tuloksia (korjattu sittemin), ja tohtorismies sai hakuunsa epämiellyttäviä kuvia (NSFW).

Cuililla saattaa olla vain alkukankeutta, mutta huonoa julkisuutta ehti jo kertyä. Lyhyen kokeilun perusteella Cuil on erilainen kuin Google. Hakutulosten laadusta on vaikea sanoa vielä mitään. Syvällisempiä arvioita Cuilin hyvyydestä kannattaa katsoa mm. ReadWriteWebistä ja Search engine landista.

Kategoria: web-palvelut