Viime viikon ajan olen enimmäkseen fiilistellyt blogikirjoituksia, joiden kantavana teemana on ollut miten vähemmän voi olla enemmän. Siis miten esimerkiksi lyhyempi työpäivä voi olla tuottavampi kuin pitkä.

Kiireettömyyden saavuttaminen töissä voi lähteä jo siitä, että lakkaa hosumasta ja keskittyy yhteen asiaan kerrallaan. Merlin Mann julkaisi kalvosetin, joka sai ainakin minut tajuamaan miten paljon jo IRC ja muutama sähköpostiohjelma aiheuttavat keskeytyksiä työhöni.

Turn off everything that's not an actual "alarm". Know what an "alarm" is? An alarm is something that says, "Hi. Stop what you're doing right now. Or you'll die. Honk."

Merlin puhuu työn tekemisestä 50 minuutin pätkissä. Itse pystyn tekemään päivässä muutamia noin 45 minuutin pyrähdyksiä, ja saan silloin kuitenkin aikaan suurimman osan työpäiväni tuotoksista.

Keskittyminen ja zoneen pääseminen on vaikeaa. Tässä saattaa auttaa jos tekee ajasta rajallista. Tiukkaa keskittymistä on helpompi perustella itselleen jos tietää työpäivää olevan jäljellä tasan puoli tuntia, kuin jos jää toimistolle roikkumaan kymmeneksi tunniksi.

Tähän liittyen Signal vs. Noise -blogissa väännettiin rautalangasta, mitä neljän päivän työviikko tarkoittaa. Pointtina ei ole tehdä 40 tuntia töitä neljässä päivässä, vaan saada neljä normaalia päivää käytettyä tehokkaammin varsinaiseen työntekoon. Rajoitettu aika auttaa karsimaan työpäivästä löysät pois ja ylimääräinen aika jää itselle.

Lopuksi vielä TED-video, jossa Carl Honore kertoo (20 minuutissa) miksi hidastaminen on tärkeää. Hitauden lisäksi jopa normaalin työtahdin pitäminen kannattaa. Why Crunch Mode Doesn't Work
-artikkeli siteeraa vanhaa (tutkittua) totuutta:

Productivity drops immediately upon starting overtime and continues to drop until, at approximately eight 60-hour weeks, the total work done is the same as what would have been done in eight 40-hour weeks.

Kategoria: työ