Uusia verkkopalveluita ilmestyy kuin sieniä sateella, ja vaikea on tietää mitä niistä kannattaa edes kokeilla. Mutta jos yhtään tykkää kuunnella podcasteja, niin HuffDuffer on kokeilemisen arvoinen palvelu.

HuffDuffer on muutaman vuoden ikäinen verkkopalvelu, jonka avulla voit löytää uusia podcasteja, sekä kerätä itsellesi oman podcastin. Palvelun idea on yksinkertainen: keräät netistä tai HuffDufferista podcasteja (tai äänitiedostoja) ja lisäät ne HuffDufferiin. HuffDuffer tekee tiedostoista syötteen, jonka voit lisätä iTunesiin tai vastaavaan. Tulos: saat löytämäsi tiedostot yhtenä podcastina MP3-soittimeesi.

Tiedostoja voi lisätä omaan syötteeseen HuffDufferin bookmarkletilla, tai Firefox-lisäosalla. Vielä helpompaa on hakea sisältöä HuffDufferin sivuilta tagien avulla, esimerkiksi web-designista löytyy kaikenlaista mielenkiintoista. Myös yksittäisen tagin rajaamasta sisällöstä voi tilata syötteen, samoin muitten käyttäjien valinnoista. Minun valintani löytyvät täältä.

Marshall Kilpatrick selittää ja näyttää HuffDufferin toiminnan vielä paremmin tässä screencastissa.

Kategoriat: ipod web-palvelut